Jessie bought 4 balls of wool to knit sweaters for her children, and 5 balls of wool for herself. Then she spent $9.45 on knitting accessories. The total cost of the wool and the accessories was $28.71. Identify the equation and its solution that would help to find the cost of each ball of wool.

Answer :

Step-by-step explanation:

first your going to break down your total then since you have nine balls of yarn you going to take out the 9.45

Other Questions