6. Mike's family went to the YES Prep Volleyball game. Mike bought 1 ticket, 2 chips and a drink
for $9. Mike's dad bought 3 tickets, 1 chips and 4 drinks for $24. Mike's sister bought 1 ticket, 3
chips and 1 drink for $10. How much does each item cost?
x= tickets
y= chips
Z= drinks
Write your answer as an ordered triple.
(1 Point)

6. Mike's family went to the YES Prep Volleyball game. Mike bought 1 ticket, 2 chips and a drink for $9. Mike's dad bought 3 tickets, 1 chips and 4 drinks for $ class=

Answer :

Answer:

x=5

y=1

z=2

Step-by-step explanation:

x+2y+z=9

3x+y+4z=24

x+3y+z=10

Other Questions