Answer :

cp24961

Answer:

0.08 per ounce

Step-by-step explanation:

All you do is 1.92/24 which give you 0.08 per ounce

Sarah06109

Answer:

[tex]\boxed {\tt \$0.08 \ per \ ounce}[/tex]

Step-by-step explanation:

In order to find the cost per ounce, we must divide the cost by the number of ounces.

[tex]\frac{cost}{ounces}[/tex]

It costs $1.92 for 24 ounces of water. Substitute $1.92 in for the cost and 24 in for the ounces.

[tex]\frac{\$1.92}{24 \ ounces}[/tex]

Divide.

[tex]\$0.08 /ounce[/tex]

It costs $0.08 per ounce.

Other Questions