Answer :
Answer:
0.08 per ounce
Step-by-step explanation:
All you do is 1.92/24 which give you 0.08 per ounce
Answer:
[tex]\boxed {\tt \$0.08 \ per \ ounce}[/tex]
Step-by-step explanation:
In order to find the cost per ounce, we must divide the cost by the number of ounces.
[tex]\frac{cost}{ounces}[/tex]
It costs $1.92 for 24 ounces of water. Substitute $1.92 in for the cost and 24 in for the ounces.
[tex]\frac{\$1.92}{24 \ ounces}[/tex]
Divide.
[tex]\$0.08 /ounce[/tex]
It costs $0.08 per ounce.