Answer :

Answer:

a) $24/kg

b)2

Step-by-step explanation:

a) the point (1,24) tells us that for every kilogram of lobster, the cost is 24 dollars

b) you can do this in more than one way, but since there's a graph the easiest is to just do rise over run. (change of y over x between 2 points) , so by looking at the graph, the slope is 2.

A:24
B I’m not sure about this one

Other Questions