Sharpie218
Answered

Cierra had $9 to spend on 3 new
pencils for school. After buying
the pencils she had $3.85 left. How
much did she spend on each pencil?
Write an equation to represent
this situation and then solve.

Answer :

Answer:

i don't know what the equation would be but hope this helped! 1.72 for each pencil

Step-by-step explanation:

9 - 3.85 = 5.15

5.15/3 = 1.72 for each pencil

Lunawolfmc

Answer:

About $1.72 per pencil

Step-by-step explanation:

1. 9-3.85 = 5.15

2. 5.15/3 = 1.71 2/3 (1.7166666667)

3. $1.72/pencil

Other Questions