Answer :

Lampa20
John is going to shop. He has to buy one T-shirt that costs $14. However John brought more money than that. For spare money John wants to buy some jeans. Each jeans costs $35. 

If you want to calculate how much money John spent you can write equation:

y = 35*x + 14

Other Questions