A shop sells bagels for $5 per dozen. You can use the table to answer
the questions. Explain your reasoning. (Show all your work)

1. At this rate, how much would 6 bagels cost?

2. How many bagels can you buy for $50?

A shop sells bagels for $5 per dozen. You can use the table to answer the questions. Explain your reasoning. (Show all your work) 1. At this rate, how much woul class=

Answer :

Answer with step-by-step explanation:

Lets says the number of bagels is B and the price in dollars is D.

Equation: D × 12/5 = B

1. 6 is half of a dozen, which means the price would be half of 5, 2.5

2. $50 is 10× the amount of $5, so the amount of bagels would be 10 × 12, which is 120 bagels.

Hope this helped! (brainliest please)

A Dozen mathematically means 12.

It is important to note that:

$5 = 12 bagels

  • 1) 12 bagels = $5

          6 bagels = ?

Cross Multiply

6 bagels  x $5 / 12

= $7.50

Therefore, 6 bagels would cost $7.50

  • 2) $5 = 12 bagels

         $50 = ?

Cross multiply

$50 x 12 bagels / $5

= 120 bagels

Therfore, you can buy 120 bagels for $50

To learn more, visit the link below:

https://brainly.com/question/9094069

Other Questions