ania6525
Answered

Every Wednesday, Mr. Yates orders fruit. He has set aside $1,250 to purchase Valencia oranges. Each box of Valencia oranges costs $41. How many boxes of Valencia oranges can Mr. Yates purchase? ​

Answer :

Brycen17803

Answer:

30

Step-by-step explanation:

Divide 1,250 by 41.

Answer:

30.48780.

So, ha can only buy 30 boxes. He would have leftover money.

Other Questions