Answered

A grocery store sells a bag of 5 oranges for $3.10 if Levi spent $2.48 on oranges, how many did he buy

Answer :

Answer:

4 oranges

Step-by-step explanation:

3.10 ÷ 5 = .62

.62 × 4 = 2.48

Answer- 4

Explanation- $3.10/ 5= 0.62 ( the cost of each orange )

To find the amount of oranges you got when the price is $2.48, you do this:

$2.48/0.62= 4

Other Questions