Two pounds of cashews shown cost $19, and 8 pounds cost $76. Show that the relationship between the number of pounds of cashews and the cost is a proportional relationship. What equation can be written to represent the relationship?

Answer :

You just have to divide 76 by 8 to find the value of one pound of cashews. This can be done also by dividing 19 by 2.
${teks-lihat-gambar} xav03

Other Questions