Answer :
Answer:
The better buy is the 16 ounce package for $5.28.
Step-by-step explanation:
First divide each price with their ounce,so 2.10 ÷ 6 = 2.1 per 1 ounce , 5.28 ÷ 16 = 0.33 per 1 ounce , 9.35 ÷ 26 = 0.36 per 1 ounce.
Next compare the prices for 1 ounce and see which on is lower. The 16 ounce package has a better price because the price for each ounce is lower than the other prices.