15 pts!! QuikStop sales 2-packs of a 6-pack 12-ounce soda can for $5.40. What is the unit price of the soda . . . . [You do not need to round your answers.]
per can: ?

per ounce: ?

Answer :

joey549

Answer:

The cost of each can is  

$ 0.31

.

Explanation:

You need to take the amount of money each pack costs and divide it by the number of cans to find the unit rate. Hope this helps!!

Step-by-step explanation:

Other Questions