Answer :

KaydieD

Answer:

The unit rate is $.80 per can.

Step-by-step explanation:

All you have to do is divide $4.80 by 6.

$4.80÷6=$.80

This means that each can cost 80 cents,

In other words the unit rate is $.80

Hope this helps!

Other Questions