Find the unit rate.
$4.80 for 6 cans
The unit rate is $ per can.

Answer:
The unit rate is $.80 per can.
Step-by-step explanation:
All you have to do is divide $4.80 by 6.
$4.80÷6=$.80
This means that each can cost 80 cents,
In other words the unit rate is $.80
Hope this helps!