lancewashington625 lancewashington625 Today at 5:27 AM Mathematics Answered Apples and Pizza 1.Based on the information in the table, is the cost of the apples proportional to the weight of apples? Pounds of apples / Cost of apples 2lbs $3.76 3lbs. $5.64 4lbs $7.52 5lbs. $9.40