Nadia bought 4.3 pounds of ham on Tuesday and 1.7 pounds of ham on Wednesday. She spent a total of $41.94. What was the price of the ham per pound?

Answer :

so first you add 4.3 + 1.7= 6 then divide 41.94 by 6 and you get  $6.99

Hence, the price per pound of ham was $6.99.

What is Unitary Method:

The unitary method is a technique for solving a problem by first finding the value of a single unit, and then finding the necessary value by multiplying the single unit value.

How to Solve?

Given , Nadia bought ham on Tuesday = 4.3 pounds

and ,    Nadia bought ham on Wednesday = 1.7 pounds

So, Total Ham bought by Nadia on both days= 4.3+1.7 = 6 pounds

and , total amount spent by Nadia on both days = $41.94

Hence, by unitary method per pound price of ham = 41.94/6

                                                     = $6.99

hence, the price of ham per pound was $6.99.

To Learn more about Unitary Method , visit:

https://brainly.com/question/19423643

#SPJ2

Other Questions