Answer :
Answer:
The unit price per ounce of flour is
Step-by-step explanation:
We can first change the 3 pound bag into ounces which is just 3x16=48 we can do this because 1 pound=16 ounces. Now we know there are 48 ounces so we divide 6.95/48
Which is .144791666...