Answered

Computing Unit Prices. Calculate the unit price of each of the following item.
Item Price Size Unit Price
Motor oil $1.95 2.5 quarts cents/quart
Cereal 2.17 15 ounces cents/ounces
Canned Fruit 0.89 13 ounces cents/ounces
Facial Tissue 2.25 300 tissues cents/100tissues
Shampoo 3.96 17 ounces cents/ounces

Answer :

syed514
Since 2.5 quarts is not a unit it needs to be divided by itself to get 1 quart.
 
whatever you do to one value you need to do to the other; so, 1.95/2.5 .
 
and since its asking for cents, we can ignore the decimal: 195/2.5 cents.

2.25 :: 300 tissues       cents/100 tissues
 
divide each side by 3 to get it in terms of 100 tissues

Other Questions