Answer :
Answer:
$15.43
Step-by-step explanation:
Basic algebra
Let's ask ourselves what we need in order to solve this problem.
We need the following:
- How many pounds of blueberries and clementines we have
-How much does each pound of blueberries and clementines cost
Well, the question provides us with the information for the second bullet point. Each pound of blueberries cost $3.98 and each pound of clementines cost $2.49.
And then we realize that the question also provides us info for the first bullet point. We want 2 pounds of blueberries and 3 pounds of clementine.
So let's map it out
We want the cost of 2 pounds of blueberries where each pound of blueberries is $3.98
And we want the cost of 3 pounds of blueberries where each pound of blueberries is $2.49
Our answer is 2 x 3.98 + 3 x 2.49 = $15.43