ellavi2008
Answered

HELP!!! I NEED HELP!!!!!!
1. A weekly ad for a local grocery store advertises a 5 pound bag of organic apples for $13.95. Round each rate to the nearest hundredth if needed.
(a) Find both unit rates.
(b) Which unit rate is typically used? Explain.
PLEASE HELP ME!!!! PLEASE!!!!!

Answer :

thebecks

Answer:

0.0365 pounds per dollar

$2.79 per pound

$2.79 per pound is typically used

Step-by-step explanation:

13.95/5 = $2.79 per pound

5/13.95 = 0.0365 pounds per dollar

Other Questions