Anonyme Anonyme Today at 7:39 PM Mathematics Answered Help me please, its easy (hopefully) Mr. Herr pays $9 for 2.5 pounds of chicken at the grocery store. What is the cost per pound? (explain what im suppose to do to get the answer) please dont copy answers smh. ik when you do