Answer :

56÷6.2 equals 9.032≈9 the answer is 9 $
To find the answer, first write  the givens and unknown. That is
6.2 pounds=$56.00
   1 pound =?
1pound/6.2pounds * $56.00=$9.03(rounded to nearest hundredth)
Therefore about $9.03 is the cost of a pound of pecans.

Other Questions