Answer :
Answer: Option 'B' is correct.
Step-by-step explanation:
Since we have given that
Cost of watermelon in the first month = $1.25
Every month it goes up by = 7 cents
so, it becomes an arithmetic progression:
1.25,1.32,1.39,......
So, here a = first term = 1.25
[tex]d=a_2-a_1=0.07[/tex]
n = 30
So, our equation becomes,
[tex]a_{30}=a+(n-1)d\\\\a_{30}=1.25+(30-1)0.07\\\\a_{30}=1.25+29\times 0.07\\\\a_{30}=\$3.28[/tex]
Hence, cost of a watermelon would be $3.28 in the 30th month.
Therefore, Option 'B' is correct.
Answer:
B.) $ 3.28
Step-by-step explanation:
Got it right on the test.