Answered

Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.

$4.99 for 17 lb

The unit rate is $ /lb.

Answer :

4.99/17 = x/1
17x = 4.99
x=4.99/17
x =0.29
answer: unit rate is $0.29/lb

Other Questions