Anonyme Anonyme Today at 6:47 AM Mathematics Answered Write an equation sentence and solve. There is a Thanksgiving bake sale at school. Each pie cost $6. Write an expression that can benised to show hiw much money the school willmake if it sells 693 pies then solve.