dylanmj10
Answered

The grocery store sells kumquats for $3.75 a pound and Asian pears for $2.25 a pound. Write an equation in standard form for the weights of kumquats k and Asian pears p that a customer could buy with $14.

Answer :

3.75k + 2.25p = 14 <====

Other Questions