Answer :
unit rate means how much does it cost for 1 unit
2.64 for 12 pencils
find 1 pencil
divide both sides by 12
0.22 for 1 pencil
0.22 per pencil
2.64 for 12 pencils
find 1 pencil
divide both sides by 12
0.22 for 1 pencil
0.22 per pencil