Answer :
$1.80 is the cost for 3/4 of a pound of apples. If you divide 1.5 over 2, it would be 3/4, which means you will divide the price too, 3.60/2 = $1.80
Answer: $1.80
Step-by-step explanation:
Given : The cost of 1.5 pounds of apples = $3.60.
By applying UNITARY METHOD , we have
The cost of 1 pound of apple = cost of 1.5 pounds of apples divided by 1.5
= $3.60 ÷ 1.5 = $2.4
⇒ The cost of 1 pound of apple =$2.4
Now, the cost of [tex]\dfrac{3}{4}[/tex] of a pound of apples = [tex]\dfrac{3}{4}\times\text{cost of 1 pound of apple}[/tex]
[tex]=\dfrac{3}{4}\times\$2.4 = $1.80[/tex]
Hence, the cost of [tex]\dfrac{3}{4}[/tex] of a pound of apples = $1.80