Answer :
Divide 4.10 by 7 to get about 0.59 (round up because you can't get part of a penny) and that gives you 1/8 of a yard's price. Then multiply that by 8 to get a full yard for $4.72.
Other Questions
Why did snake-lizard kill his mother? Restate the moral of the snake-lizard story in your own words.
Why did snake-lizard kill his mother? Restate the moral of the snake-lizard story in your own words.