Answered

12 pounds of corn cost Marcus $15.60. How much would five pounds of corn
cost at the same unit rate?

Answer :

it will cost 6.50$ because you divide 15.60/12 to find how much one pound is and then multiply by five to get $6.50
Zora363

Answer:

$6.30

Step-by-step explanation:

Alright, so, to find the unit rate (how much 1 pound of corn would cost) you would divide $15.60 by 12 which would get you $1.30.

Cost of 1 pound of corn = $1.30

So the unit rate = $1.30

Now that you know the unit rate, or how much 1 pound would cost, you can find out how much 5 pounds would cost:

$1.30 x 5 = $6.50

Steps:

1. $15.60/12 = $1.30

2. $1.30 x 5 = $6.50

Five pounds of corn costs $6.50 at a unit rate of $1.30.

Hope this helps! :)

Other Questions