Answered

Jenna is opening a clothing store. She plans to start by selling T-shirts. If it
costs her $7 for each shirt, $2 for ink per shirt, and $0.10 a bag, what is her
unit cost per shirt?
O A. $9.10
O B. $2.10
O c. $4.55
O D. $7.00

Answer :

maemily738

Answer:

9.10

Step-by-step explanation:

Add the fixed costs and 7 +2 + 0.10 is 9.10 dollars.

A)$9.10 $7.00+$2.00+$0.10=$9.10

Other Questions