Write a System of Linear Inequalities

#1. Suppose you buy flour and cornmeal in bulk to make flour tortillas and corn tortillas. Flour costs $1.50 per pound and cornmeal costs $2.50 per pound. You want to spend less than $25 on flour and cornmeal, but you need at least 6 pounds altogether. Write a system of inequalities to model this situation.​

Answer :

Answer:

1.50x+2.50y=25
x+y=6

hope this helps!

Other Questions