Mary makes trail mix with bulk nuts and dried fruit. She spends $4.50 on the dried fruit. Mixed nuts cost $2.50 per pound. She has a total of $12 to spend. What are the possible number of pounds of nuts she can buy?

Answer :

y2kmichaelok

Answer: 3 pounds

Step-by-step explanation: 12 - 4.50 = 7.50 7.50/2.50=3

Other Questions