spookyjimchristmas spookyjimchristmas Today at 8:14 PM Mathematics Answered A local bakery sells two baked goods: cakes and pies. A cake costs $14, while the pie costs $4. They sold 10 total baked goods on the weekend and made $70. How many cakes did they sell?