Answer :
For the answer to the question above.
Given:
muffins = 3.50
beverage = 1.75
total number of items = 32
total cost = 87.50
m + b = 32
3.50m + 1.75b = 87.50
m = 32 - b
3.50(32-b) + 1.75b = 87.50
112 - 3.50b + 1.75b = 87.50
-3.50b + 1.75b = 87.50 - 112
-1.75b = -24.50
b = -24.50 / -1.75
b = 14
m = 32 - b
m = 18
The class bought 18 muffins and 14 beverages.
3.50m + 1.75b = 87.50
3.50(18) + 1.75(14) = 87.50
63 + 24.50 = 87.50
87.50 = 87.50
Given:
muffins = 3.50
beverage = 1.75
total number of items = 32
total cost = 87.50
m + b = 32
3.50m + 1.75b = 87.50
m = 32 - b
3.50(32-b) + 1.75b = 87.50
112 - 3.50b + 1.75b = 87.50
-3.50b + 1.75b = 87.50 - 112
-1.75b = -24.50
b = -24.50 / -1.75
b = 14
m = 32 - b
m = 18
The class bought 18 muffins and 14 beverages.
3.50m + 1.75b = 87.50
3.50(18) + 1.75(14) = 87.50
63 + 24.50 = 87.50
87.50 = 87.50