Answered

3 questions -
1 - Which of the following ratios is equivalent to 15/20? A; 200 to 150 B; 3:5 C; 5/4; D; 45 to 60
2 - 26 gallons of gas cost $80.08. What is the unit rate for 1 gallon of gas?
3 - a. Find the unit price for each option shown below. Round to the nearest cent when necessary. Option 1; 10 candy bars for $6.75 Option 2; 12 candy bars for $7.25 b. Which option is the better buy? (please explain why, work must be shown)
If you answer all of these, thank you very much!

Answer :

1 - D) 45/60

2 - 80.08/26 = $3.08

3 - 1) 6.75/10 = 0.675
     2) 7.25/12 = 0.60
     
2nd one is cheaper so it is better

Hope this helps!

Other Questions