Juanita wants to buy 12.5 pounds of stones to decorate her garden. The stone normally sells for $1.80 a pound. The salesman offers her a total price of $21.25. How much is she saving per pound with the salesman’s offer? Round to the nearest hundredth.

Answer :

21.25 / 12.5 = 1.70 per lb
12.5 multiplied by 1.80= 22.5

22.5 minus 21.25= 1.20

Answer: 1.20
Rounded answer: 1.00

Other Questions