Answer :

This question has an accompanying table that has the following data:

Bottles of Jolly Juice Orange Juice
Containers           Price
8 oz                       $0.96
16 oz                    $1.60
32 oz                    $2.56
64 oz                    $3.84

Unit rate means the value per ounce. To get the unit rate, we simply divide the Price by the number of ounces per container.

8 oz has a price of  $0.96. Its unit rate is solved as follows:

$0.96 / 8 oz = $0.12 per ounce.

Answer:

The price per unit is $0.96 per ounce for a 8-ounce container.

Step-by-step explanation:

The given table is

Containers           Price

    8 oz                  $0.96

    16 oz                 $1.60

    32 oz                $2.56

    64 oz                $3.84

Now, when we talk about unit rate for an 8-ounce container, it refers to the price per ounce,

According to the table, an 8-ounce container costs $0.96. So, the ratio per unit is

[tex]r=\frac{\$0.96}{8oz}=0.96 \ \$/oz[/tex]

Therefore, the price per unit is $0.96 per ounce for a 8-ounce container.

Other Questions