jie consumes 3 units of broccoli and 6 units of rice each week. the price of broccoli is $2 per unit and the price of rice is $4 per unit. jie's marginal utility from the last unit of broccoli consumed is 4 utils while her marginal utility from her consumption of rice is 8 utils. if jie wants to maximize her utility, jie should:

Answer :

Jie shouldn't vary how much rice or broccoli she eats if she wants to use her resources as effectively as possible.

Jie consumes three heads of broccoli and six bowls of rice each week; she shouldn't alter her consumption of either food to maximize her utility. $2 will buy you a head of broccoli, and $4 will get you a dish of rice. Jie's marginal value from her most recent bowl of rice is 8 utils, whereas her marginal utility from her most recent head of broccoli was 4.

The additional pleasure a customer has from owning one extra unit of an item or service is known as marginal utility. Economists utilize the idea of marginal utility to estimate the quantity of a good that customers will buy.

To learn more about marginal utility

https://brainly.com/question/14149928

#SPJ4

Other Questions