georgeshandrea georgeshandrea Today at 5:14 PM Mathematics Answered At the local market Gina bought 2 pounds of apples and a pound of oranges for a total of $5.00. Tom bought 4 pounds of apples and a pound of oranges for a total of $8.00. How much does a pound of apples and a pound of oranges cost each?