0jjudi0 0jjudi0 Today at 1:43 PM Mathematics Answered Carla has $45. Pineapples cost 5$ each and mangoes cost each. Let p stand for pineapples and let m stand for mangoes. Write an inequality to show for many of each Carla can buy.