Ron buys 5 pounds of apples for $3.25. Write a direct variation equation for the cost of y of x pounds of apples. Find the cost of 21 pounds of apples.

Answer :

0.65x=y
where x= pounds in apples, y= final cost
0.65(21)=y
13.65$=y

Other Questions