CB0313 CB0313 Today at 12:16 PM Mathematics Answered The price of oranges went from $.90 per lb to $1.20 per lb in five years. Find the rate of change of the price of oranges. A) $0.30 per pound per year B) $0.06 per pound per year C) $0.24 per pound per year D) $0.18 per pound per year