xavierlopeschri xavierlopeschri Today at 10:32 PM Mathematics Answered The gum you like to buy is on sale. It is regularly priced at $1.59 Write an equation that will help you determine how much you'll save if you buy the pack today. S= sale price per pack C= cost savings