Answered

At the grocery store, 4 pints of ice cream cost $9.36. How much would 40 pints of ice cream cost?
A.
$93.60
B.
$112.32
C.
$97.60
D.
$89.60

Answer :

A. $93.60

40/4=10

10*9.36 = 93.60
The correct answer is A 93.60 

Other Questions