awesomeericorn101 awesomeericorn101 Today at 11:31 PM Mathematics Answered The average price for a gallon of gas in our town is p dollars per gallon. The average price in a neighboring town is $0.12 per gallon lower. What expression would represent the cost per gallon of gas in the neighboring town?