Answered

How much heat is required to raise the temperature of 225g of lead from 25⁰c to 60⁰c?

Answer :


Use the equation Q = mass * specific heat * change in temperature 

Q (measured in joules) = 225 grams * 0.128 J/g°C * (60 - 25) 
= 225 * 0.128 * 35 
= 1008 joules ... this is your answer!

Other Questions