Answer :

The correct answer is 275 mL.

1 cm³ = 1 mL; therefore 275 cm³ = 275 mL.

we are given

[tex] 275 cm^3 [/tex]

we know that

[tex] 1 cm^3=1mL [/tex]

To change it into mL , we will multiply both sides by 275

[tex] 275*1 cm^3=275*1mL [/tex]

we get

[tex] 275 cm^3=275mL [/tex]...............Answer

Other Questions