Answer :
The new volume of the gas is calculated using the Boyles law formula
that is P1V1=P2V2
P1=80 kpa
V1= 500 L
P2=400Kpa
V2=?
by making V2 the subject of the formula V2 =P1V1/P2
=(500 L x80 KPa)/400 KPa = 100 L is the new volume of the gas
that is P1V1=P2V2
P1=80 kpa
V1= 500 L
P2=400Kpa
V2=?
by making V2 the subject of the formula V2 =P1V1/P2
=(500 L x80 KPa)/400 KPa = 100 L is the new volume of the gas