Daphne has 3 days to drive 932.4 miles . she wants to have completed about 75% of the drive by the start of day three.which of the following is closest to the distance she should drive on each of the first two days

Answer :

So, 932.4miles (.75)=699.3miles are the miles that she wants to drive by the start of three days. so each day is 25% because of 75%/3=25%
In two days it will be 50% so, .50(932.4miles)=466.2 miles is the answer.

Other Questions