Answer :
so distance = rate × time. You would do 3/4 × 5.5, which would get you 4.125.
Answer:
4.125
Step-by-step explanation:
D= Distance
T= Time
R= Rate
We know D = R × T, so we need to multiply them both to get D.
We're told that R = 5.5, and T = 3/4 hour. 3/4 in decimal for is 0.75, so T = 0.75
Therefore, we multiply 5.5 × 0.75 to get the distance. 5.5 × 0.75 = 4.125
Hope this help :)